Buradasınız
Anasayfa > Müzik Türleri > Related articles > Hardstyle Nedir?

Hardstyle Nedir?

Türkiye'de yeni yeni tanınmaya başlanan Hardstyle nedir? Türün kökleri ve önde gelen müzisyenleri kimlerdir? Yazımızda bu sorularınızı yanıtlayacağız.

Kökleri 2000 yılına dayanan Hardstyle aralarında Lady Dana, DJ Luna ve DJ Prophet gibi hardcore türüyle uğraşan Hollandalı müzisyenlerin kayıtları esnasında denemeler yaparken ortaya çıkardıkları bir türdür. İlk yıllarında 140-150 BPM civarında tempoda yapılan çalışmalar zaman içinde daha yüksek tempolu (genellikle 150 BPM) ve melodik hale gelmiştir.

Hardstyle aynı zamanda hard trance gabber ve acid house gibi birçok müzik türünün etkisi altında kalmıştır. İlk büyük Hardstyle etkinliği Qlimax'tir ve ilk kez Eidhoven'da düzenlemiştir

Europhic Hardstyle (Melodic Hardstyle) Nedir?

Europhic daha çok Melodic Hardstyle olarak anılır, bunun nedeni içersinde bulundurduğu melodilerin ve duygu yüklü sözlerin parçaya katılmasıdır.

Bilinen sanatçılar

Brennan Heart
D-Block & S-te-Fan
Audiofreq
Headhunterz
Frontliner
Wasted Penguinz
Da Tweekaz


 

Rawstyle Nedir?

Rawstyle, Hardstyle'ın bir alt türüdür. 2010 yılının başlarında ortaya çıkan bu tür Early Hardstyle ve Hardcore türlerini kapsar. Europhic Hardstyle'dan almış olduğu melodinin sertleştirilmiş halini kullanır, aynı zamanda içersinde şiddet içeren sözler mevcuttur.

 

Bilinen sanatçılar

Adaro
Ran D
Digital punk
Chain Reaction

Rawstyle türünün bir özelliği de kendi içinde solo bir tür bulundurmasıdır. Warface, Dj Thera, Detoxx gibi bazı Raw sanatçılarının çalışmasıyla çıkmıştır.
Bu tür müzik genellikle sesin daha fazla bozulmasıyla beraber oluşur. Bu bozulma hardstyle kicklerinden daha düşük bir vuruşla sonlanır.


Gabber Nedir?

Gabber Rotterdam tekno ve hardcore piyasadayken tek isimde toplanmış bir early hardcore türüdür. Bu tarz, elektronik müziğin alt türünde yerini almıştır.
Gabber'ın kökleri bozulmuş seslerden oluşur ve tek bir noktaya yüklenilerek tek bir dalga halinde bir ton oluşturulmaya çalışılır.

Bir Cevap Yazın

Top