Buradasınız
Anasayfa > Music News > Hardstyle Tarihi

Hardstyle Tarihi

2000 - Hardstyle'ın Kökeni

Hardstyle olarak adlandırılan müzik türünün ortaya çıkışı 1997 yılında başladığı birçok çevrelerce kabul edilmekle beraber, bu konuya dair yapılmış somut bir kanıt bulunmamaktadır. Genel olarak o sene düzenlenen festival,konser vs. etkinlikler dolayısıyla 2000 yılı hardstyle akımının orataya çıkış tarihi olarak kabul edilmektedir.

Hardstyle, Hollanda’daki rave partilerinde doğmuştur. Dana, Luna veya The Prophet gibi üretken DJ’ler ilk olarak Hardcore müziği yapmış olmakla beraber, zamanla söz konusu müzik türündeki çalışmalarını geliştirmişler ve farklı versionlarını üretmişlerdir. 1990'lı yılların sonunda ise birçok sanatçı Hardcore parçalarını 140-150 BPM aralığında çalmışlardır.
Hardstyle DJ'lerinin öncelikleri kitlelerin iyi dans edebilmesi için müziği daha iyi hale getirebilmek idi. Bu müzik türünün fazla yaygınlaşmadığı dönemlerde bile pek çok dinleyici tarafından takip edilmeye başlanmıştı. Hardstyle aynı zamanda günümüzde birçok parçada duyulan Hard Trance, Gabber ve Acid House’dan etkilenmiştir.

 

2000'li Yılların Başları... İlk Büyük Etkinlik!

Hollanda'nın en büyük hardstyle etkinliği Qlimax yapıldı. Bu müzik etkinliğinin ilk versionu Eidhoven'da gerçekleştirildi ve daha sonra Temmuz ayında 3 etkinlik daha yapıldı. 2001 ve 2003 yıllarından itibaren ise , Qlimax her yıl düzenli olarak Gelredome Arnhem'de yapılmaya başladı. Bu etkinlik sahne showları ve lazer gösterileriyle adından bahsettirmiştir. Bu sırada Avrupanın çeşitli ülkelerinde birçok küçük organizasyon düzenlendi. Söz konusu organizasyonlar daha çok Rave sahnesine uygun olarak  şekillendirildi.

2002 - Albümlerin Çıkışı

2002 yıllında yeni yapımcılar Hardstyle sahnelerine katıldı ve albüm çalışmalarına başladı. Hardstyle müziğinin köklü plak şirketleri Scantraxx ve Fusion bu albümlerin çıkmasına destek oldu. Yine bu dönem kısaltılmış tiz ve ve vokallerin birleştirilmesiyle beraber kısa tek vuruşluk bir sound yakalandı.

 

2004-2006 Pitch Shifting

Hardstyle parçalara daha uzun melodilerin katılmasıyla beraber daha bütünüyle daha melodik bir hale geldi. Aynı zamanda inceltilmiş piyano seslerinin daha karakterize olması bu dönemde önem kazandı.
Bu önemli değişiklik müziği daha dinamik hale getirdi. Hardstyle söz konusu yıllar arasında Early Hardstyle ve Oldschool Hardstyle olarak da tanındı. Günümüzde tüm tutkulu Hardstyle severlerin dinlediği formuna kavuştu.

-

2007-2009

Rawstyle bu yıllarda ortaya çıktı ve Hardstyle'ın alt türü olarak evrim geçirdi. Bu tür, ağırlıklı olarak karanlık melodinin ve daha fazla bozulmuş seslerin bir araya gelmesiyle oluşuyordu.

 

2010 - Dubstyle

indir

Dubstyle, Hardstyle ve Dubstep'in bir karışımıdır; DJ Hardstyle kick sesi kullanır ve bunlar ile Dubstep şarkının ritmine göre oynar. Birçok Dubstep parçasından gelen wobble bass Dubstyle’da kendine bir yer bulur.
Bazı parçalar ise aynı zamanda klasik Hardstyle ve Dubstep’in bir karışımıdır. Headhunterz ve Brennan Heart tarafından yapılan The MF Point of Perfection en popüler Dubstyle şarkılarından biridir.

2012 ~ 2014 - Vokaller

maxresdefault

Bu yıllara kadar, bu tarzı icra eden profesyonel vokal gerçekten nadir idi. Çoğu vokal sadece basit vokal tekrarlar ya da sıradan monologlar için kullanıldı. 2012'den itibaren daha kaliteli vokal çalışamalar ile birlikte Vocal Hardstyle doğdu. En iyi Vocal Hardstyle’lara bir kaç örnek olarak Audiofreq ve Teddy örnek gösterilebilir. İnanılmaz bir hardstyle ve güzel bir ses!

Günümüz

Hardstyle halk tarafından daha fazla ilgi gördüğünden yeni bir alt tür oluşturuldu. Big Room Hardstyle veya 140 BPM Hardstyle House unsurlarının yer aldığı yavaş parçalar için iki isimdir. Kuvvetli kick sesi vardır ama kirli ses eksiktir.
Bu yeni tarzın en ünlü elçisi olan Headhunterz birkaç çapraz tür parça yarattı. Hardstyle ile birlikte kullanılabilen diğer türler Trap, House, R'n'B, Drum ve bass olarak sayılabilir.
Big Room'un yanısıra Hardstyle sahnesi Euphoric (Nu-tarzı) ve Rawstyle gibi küçük alt türlere ayrılmıştır.

 

Bir Cevap Yazın

Top